Правила за онлайн безопасност

 Интернет може да бъде не само полезно, но и опасно място за децата ви. Ето няколко основни правила за онлайн безопасност, с които е хубаво да се запознаете и прилагате.

1. Обяснете на детето си, че при никакви условия не бива да дава на непознати лична информация. Това включва телефонен номер, имена, ЕГН, домашен адрес или такъв на училището. Опасно е да се дава на непознати хора и всякаква лична информация за другите членове на семейството.

2. Проявявайте интерес към сайтовете, които детето ви посещава.

3. Не допускайте детето ви да се среща с хора, с които се е запознало в интернет.Това може да бъде опасно.

4. Регулирайте достъпа на детето си до интернет. Ограничете часовете му пред компютъра и не допускайте те да са късно вечер или когато вие отсъствате от дома. Препоръчително е компютърът да бъде в стая за общо ползване, а не в тази на детето ви. Така ще бъде по-лесно да го контролирате.

5. Инсталирайте програма за контрол на достъпа и съдържанието, което децата ви използват чрез домашния компютър. Едно добро и безплатно решение е първата българска програма за родителски контрол Child Defender и френската DansGuardian, която може да се свали от страницата www.childdef.com/  и съответно от dansguardian.org/ .

6. Интересувайте се какво е направило впечатление в интернет на вашето дете - така ще имате информация както за неговите интереси, така и за страниците, които посещава и дали не е попаднало на вредно съдържание.

             Национален център за безопасен Интернет